Pelenų kapsulės ir kremavimo urnos: dydžių standartai ir galimybės

pelenu kapsules ir kremavimo urnos
Pelenų kapsulės ir kremavimo urnos yra dvi temos, kurios sulaukia daugiausiai klausimų ir diskusijų susidūrus su kremavimu. Iš krematoriumo gavote kapsulę su kremuoto artimojo pelenais ir natūraliai kyla klausimas – ką daryti toliau? Ar reikalinga kremavimo urna? Jei taip – kokia? Norint surasti atsakymus į rūpimus klausimus reikia tarpusavyje suderinti įvairius skirtingus informacijos šaltinius: pradedant galiojančiais įstatymais, baigiant ritualines paslaugas teikiančių specialistų patirtimi ir rekomendacijomis.

Kremuotų palaikų laidojimas galimas dvejopas – pelenus užkasant žemėje arba saugant kolumbariume. O ką laidoti, turime tris pasirinkimus: krematoriumo kapsulę su pelenais, urną su pelenų kapsule viduje arba urną su pelenais viduje be kapsulės.

Pelenų kapsulės dydžio standartai

Pasaulyje krematoriumai palaikų kremavimui naudoja įvairių gamintojų įrenginius ir pelenus supila į savo naudojamą specialią tarą. Vienur tai yra specialūs maišeliai ar dėžutės, kitur – įvairios pelenų sandarumą ir saugumą užtikrinančios kapsulės, dar vadinamos konteineriais. Bet kuriuo atveju krematoriumo funkcija yra užtikrinti saugų mirusiojo palaikų kremavimo procesą bei supilti pelenus į sandarią tarą. Ši tara, priklausomai nuo krematoriumo, būna skirtingo dydžio, formos, medžiagos.

standartine krematoriumo kapsuleKėdainių krematoriume yra naudojamos trijų dydžių metalinės kapsulės: standartinės (3,9 l), padidintos (4,2 l) ir mažos (1,2 l) talpos. Atitinkama kapsulė yra parenkama atsižvelgiant į kremuojamojo ūgį bei svorį, kad sudeginus palaikus, į ją tilptų absoliučiai visi pelenai.  Taip pat Kėdainių krematoriumas gali pasiūlyti ne tik metalinę, bet ir ekologišką, savaime suyrančią kapsulę.

Standartinės 3,9 l talpos kapsulės aukštis yra 20,5 cm, skersmuo – 16 cm. Padidintos 4,2 l talpos kapsulės aukštis yra 23 cm, skersmuo – 16 cm.

Kapsulė su pelenais yra atiduodama atsakingam artimajam, kuris vėliau sprendžia dėl būsimo laidojimo proceso. Laidojimas Lietuvoje įstatymų numatyta tvarka galimas dvejopas – kremuotus palaikus užkasant žemėje arba saugant kolumbariume. Tiek vienu, tiek kitu atveju pelenai būna patalpinami į dekoratyvinę urną, nors yra galimas ir paprasčiausias kapsulės laidojimas.

Kapsulės patalpinimas urnoje

Kad pelenų kapsulė tilptų į kremavimo urną, ji turi būti tinkama tam dydžio. Jeigu jūs artimąjį kremavote užsienyje ir pelenus krematoriumas sudėjo į specialų maišelį, tikėtina, kad jums tiks bet kuri jūsų pasirinkta urna – maišelį lengva pritaikyti įvairių formų ir dydžių urnoms. Krematoriumo išduotos specialios dėžutės su pelenais lengvai tilps į stačiakampės formos urnas. Lietuvos ir kaimyninių šalių krematoriumų naudojamos standartinės kapsulės (20,5×16 cm) tinka beveik visoms urnoms, pagamintoms Lietuvoje.

Jeigu kremavimo urnos dydis tam tinka, pelenų kapsulė patalpinama urnos viduje. Tuomet urna sandariai uždaroma ir ją galima laidoti.

Kai kapsulės dydis urnai netinka

Dauguma dekoratyvinių urnų, ypatingai išskirtinio ir šiuolaikinio dizaino, nėra pritaikytos standartinėms kapsulėms. Tokių urnų mūsų parduotuvėse vis daugėja, nes pasaulinės kremavimo urnų mados bei tendencijos įtakoja ir vietinę tokių prekių paklausą.

Jeigu jūsų pasirinkta urna nėra pritaikyta pelenų kapsulės dydžiui, tuomet pelenai be jokios tarpinės taros bus supilami tiesiai į urną sandariai ją uždarant. Paprastai Lietuvos ir kaimyninių šalių krematoriumuose kremuoti palaikai suberiami į standartinio dydžio metalinę kapsulę. Todėl pasirinkus dekoratyvinę urną, kurios išmatavimai nėra tinkami kapsulės talpinimui urnos viduje, būtinai informuokite apie tai krematoriumo darbuotoją. Tuomet pelenai bus supilti tiesiai į urną ir ji bus profesionaliai sandariai uždaryta. Taip pat pelenus iš kapsulės į urną galite perkelti patys arba tai padaryti Jums padės bet kurios laidojimo paslaugas teikiančios įmonės darbuotojas. Kremuotų palaikų perkėlimo procesas yra labai paprastas ir nereikalauja jokių papildomų žinių. Visais atvejais prieš galutinai užsandarinant pelenus kartu uždaromas ir daugiau nei 50 metų nesuyrantis kremavimo žetonas. Kremavimo žetoną, ant kurio įspaustas kremavimo registracijos numeris, išduoda krematoriumas, pelenus pasirašytinai perduodamas atsakingam asmeniui.

2 Komentarai

  1. Manourna.lt Atsakyti

    Sveiki, ačiū už Jūsų klausimą. Atsakyti galėtume žinodami konkretų krematoriumą, kuris atliko kremavimą. Jeigu turite papildomų duomenų, susisiekite su mumis info@manourna.lt ir mes sužinosime kapsulės matmenis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *